2013. június 4., kedd

Dolgok, amiktől boldog leszel

A boldogságot nehéz pontosan körülhatárolni, hiszen mindenkinek más okoz örömet, mindenkinek más az útja, amin haladva igazi elégedettséget érezhet. A boldogságnak azonban van egy tudományos megközelítési módja is, ami az endorfin nevű hormonnal hozható összefüggésbe.

Az endorfinról egyszerűen

Az endorfin nevű hormon az agyunkban termelődik, változatos külsődleges tényezők hatására, amik lehetnek akár spontának, akár célzottan választottak.
Az endorfin, avagy közismertebb nevén a boldogsághormon tulajdonképpen úgy hat ránk, mint egy drog. Ellazít, mosolyra görbíti a szánk, kellemes érzést biztosít, mi több, tompítja az érzékeket, ezáltal pedig fájdalmat is csillapítja.
Az alábbiakban megtudhatod, melyek az a leghétköznapibb tevékenységek, amik által fokozhatod tested endorfintermelését.

Sport

Íme, egy újabb ok, amiért leszögezhetjük, hogy a sport hosszú- és rövidtávon egyaránt szebbé teszi az életünket. Fokozott endorfintermelést sportolás során főleg a hosszantartó, kardió edzések alatt érhetünk el, amikor már tényleg teljesen elfáradunk.
A hormon termelődését összeköthetjük azzal az érzéssel, amikor lényegében „átlépjük a holtpontot”, hiszen ekkor a sportot már nem fáradtságként és megterhelésként éljük meg, hanem igazi örömforrásként, amiért bizony az endorfin a felelős.
Mivel azonban a boldogság érzése elnyomja a fájdalmat és fokozott terhelésre sarkallja az embert, nagyon kell figyelni az edzés határaira, ugyanis ilyenkor könnyű – gyakorlatilag észrevétlenül – komoly sérülést szenvedni, vagy túledzeni önmagunkat.

Orgazmus

Remélhetőleg nem újdonság számodra sem az a szituáció, amikor egy maximálisan kielégítő együttlét után, kéjes mosollyal az arcodon elfekszel az ágyon.
Amit ilyenkor érzel, az a kellemes zsibbadás, az elégedettség, és úgy tűnik, hogy minden külsődleges tényező eltompul.
Nos, mindez az endorfinnak köszönhető, ugyanis az izgalmi állapot, a testmozgás, és maga az orgazmus is folyamatosan biztosítja a boldogsághormon utánpótlást.

Stressz, fájdalom

Mivel az endorfin elnyomja a fájdalomérzetet, valamint növeli a lelkesedést, akkor is termelődik a szervezetünkben, ha éppen stresszes helyzetben vagyunk, vagy fájdalmat érzünk.
  Kicsit hasonló a működési elve az adrenalinéhoz, hiszen az is extrém teljesítményekre sarkall minket, miközben a fájdalomérzetünk alig működik.
Az endorfin azonban úgy hat, hogy szabályozza az idegsejtek fájdalomátadó képességét, ami által egyúttal elháríthatjuk a forrást, illetve stresszhelyzetben gyorsan megoldást találhatunk.
Nyilván nem érdemes direkt fájdalmat okozni magunknak csak azért, hogy több endorfin termelődjön a szervezetünkben, de gondolj erre kicsit, ha stresszes a munkád, hiszen ha koncentráltabban figyelsz befelé (éppúgy, ahogy egy meditáció során tennéd), talán hamarabb megérzed a változást.

Forrás: men.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése